Dzień 8. Startup, prawo i... magia

Startup, law and justice.

"Największy problem, to problem prawny". Stwierdziliśmy kiedyś po długiej dyskusji w firmie, projektując integracyjne rozwiązanie dla Smart City. Brzmi to niemal jak banał, ale takim nie jest. Dlaczego? Ponieważ współcześnie bardzo (może za bardzo?) projektując innowacyjny biznes, skupiamy się na technologii. Tymczasem, a tak było w naszym przypadku, wszystkie technologie, jakie chcieliśmy wykorzystać były już dostępne. Dodatkowo okazują się niedrogie i możliwe do powszechnego wykorzystania. I jednocześnie niemożliwe do wdrożenia przy obecnym stanie regulacji.

Kiedy wybierałem kierunek studiów od razu skreśliłem prawo (głupi i młody). Z zewnątrz to wyłącznie praca na papierach i generowanie nowych papierów. Tymczasem, im bardziej zagłębić się w przedmiot analiz prawnych, tym bardziej okazuje się, że jest to esencja współczesnej rzeczywistości. Prawo ma moc niegdyś przypisywaną magii - potrafi kreować coś z niczego. To dzięki prawu powstają nowe zawody (zapytajcie swoich rodziców, czemu nie zostali Inspektorami Ochrony Danych), rynki (Rynek Uprawnień do Emisji) usługi (wdrożenie RODO?) i produkty (bezcukrowe drożdżówki). Oczywistym jest zatem, że bez tej szczypty magicznego proszku nie powstanie również startup.

Szczypta paragrafu, dwie łyżki NDA i gotowe.


W tajniki prawne jako pierwszy wdrażał Pionierów Radzym Wójcik z Baker McKenzie.

Podstawą dla każdego startupu, który chce się rozwijać jest stosowanie się do prostych zasad poszukiwania kapitału:
  1. Twórz relacje - aby uzyskać finansowanie najlepiej być poleconym przez startup, który już jest finansowany i nas poleci. Generalnie network to podstawa.
  2. Pogłębiaj relacje - ważne są nie tylko maile, ale przede wszystkim osobisty kontakt. To, że widziałeś kogoś raz na konferencji nie ma dużego znaczenia. Jeśli jesteś w stanie do niej/niego zadzwonić (i odbierze!) lub spotkać się - tym lepiej.
  3. Poszerzaj wiedzę o rynku - nie każdy inwestor jest doświadczony w twojej konkretnej branży. Znajdź dla siebie niszę nie tylko na rynku, w którym wdrażasz rozwiązanie, ale również na rynku inwestycyjnym.
  4. Sprawdzaj wiarygodność inwestora. Sprawdź jego blogi, wywiady w prasie. Jeśli prowadzisz obiecujące rozmowy z przedstawicielami GetBack VC, to może warto zadzwonić do kogoś innego.
  5. Promuj swój biznes - na spotkaniach w akceleratorach, poprzez social media, blog firmowy - autopromocja to nigdy nie jest czas stracony!
  6. Znajdź zaufanych doradców - najlepiej z polecenia i już doświadczonych. Zaufaj komuś, komu już wcześniej zaufał ktoś inny.
  7. Trzeba dobrze przemyśleć to, ile udziałów oddamy inwestorowi. Nie mniej ważne jest trzymanie z tyłu głowy tego, że po pierwszej rundzie inwestycyjnej przyjdą kolejne. Na spotkaniu musisz umieć wyjaśnić dlaczego tyle akcji / udziałów warte jest właśnie tyle pieniędzy i jak wpłyną one na rozwój biznesu. Zawsze pamiętaj, że dla inwestora kluczowym elementem jest wartość twojego biznesu przy jego wyjściu - nie rok wcześniej ani później.
  8. Równolegle z myśleniem o inwestorze zawsze trzeba rozwijać produkt. Pierwsza runda finansowania niemal zawsze obejmuje startupy, które przynoszą już jakieś zyski. Będzie najlepiej, jeśli nie będą to zyski w stylu Berniego Madoffa, zanim wszyscy odkryli źródło jego sukcesu.

W startupie najważniejszy jest a) network b) network c) internet (też network)

9. Sprawdź wszystkie sposoby wyjścia inwestora ze spółki i wybierz najkorzystniejszy dla siebie i dla niego (a potem negocjujcie). Wybieraj spośród poniższej listy:
  • Drag alone
  • Tag alone
  • Call
  • Put
  • Lock-up
  • Liquidation preference
10. Inwestor wchodząc bardzo patrzy na zespół. Może zatem przewidzieć zakaz konkurencji, program motywacyjny, wprowadzić wyłączności operacyjne. Można wprowadzić zapisy o przejęciu firmy przez inwestora, jeśli znajdzie się on w określonej sytuacji finansowej. Przemyśl każdą z opcji!

W kolejnej części dotyczącej zagadnień prawnych Jakub Falkowski z Baker McKenzie przekazał nam kolejne informacje o perspektywach inwestorów, które umożliwiają znalezienie finansowania, dostosowanego do zapotrzebowania danego startupu.

How to make best match. Nie chodzi o Tindera.

Inwestorzy bardzo dobrze patrzą na uzyskane patenty - jeśli je masz, będzie łatwiej o finansowanie. Bardzo ważne jest również uporządkowanie kwestii praw autorskich - tego, aby wartość wytworzona przez pracowników, wspólników stawała się własnością spółki. Wszelkie przekazanie praw autorskich musi mieć formę pisemną. Dodatkowo w umowie trzeba jasno zapisać, że otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie jest związane z przeniesieniem praw autorskich.

Dlatego myśląc o startupie warto kierować się regułą trzech P: Pomysł, Praca, Prawo. Priorytetyzacja każdego z P to już kwestia indywidualna.

Komentarze

  1. Świetny wpis. Będę na pewno tu częściej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto próbować:) Zadbajcie także oczywiście o reklamę. Firma https://martis-consulting.pl super tu się sprawdzi

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli chodzi o prowadzenie własnego biznesu, każdy przedsiębiorca szuka sposobów na zwiększenie swoich dochodów i rozwoju firmy. Dlatego, jeśli szukacie cennych informacji i porad na temat prowadzenia własnego biznesu, koniecznie sprawdźcie stronę https://ebizneskrokpokroku.pl/ . Z pewnością warto zerknąć na jej treści i poszerzyć swoją wiedzę w tym obszarze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli chodzi o własny biznes, warto wziąć pod uwagę udział w konferencji biznesowej https://businesswithoutlimits.pl/ . To wydarzenie, które z każdą kolejną edycją przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Na poprzednich edycjach poruszane były tematy związane z GLOCAL, eCommerce czy innowacjami. W trakcie tegorocznej odsłony dyskusja skupi się na jeszcze szerszym spektrum zagadnień, dzięki czemu będzie stanowić inspirujące środowisko do rozmów i wymiany kontaktów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Co do tego wybierania kierunku studiów to muszę potwierdzić, że to nie jest łatwa decyzja ale nie warto się zniechęcać nawet jeśli ktoś mówi, że wybór nie jest trafny. To on może nie mieć racji a nie Ty. Jak nie prawo to może zarządzanie na https://akademiata.pl/studia-i-stopnia/ . Myślę, że złożenie dokumentów na tą uczelnię, szukając sprawdzonej w Warszawie będzie bardzo dobrą decyzją.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty