Dzień 15. Ostatnie spojrzenie na Mordor

Mordor przy ul. Postępu. Pejzaż sentymentalny

Po trzech intensywnych tygodniach dotarliśmy do końca pierwszej części przygody po nazwą Szkoła Pionierów. Jest 21 września, piątek. Dokładnie za 24 godziny będziemy już w Cambridge. Ostatni dzień zajęć w Mordorze, w Warszawie, czasochłonnych dojazdów. Na długiej liście ostatnich rzeczowników pojawia się również "prelegent" - last but not least - Kacper Winiarczyk - były country manager m.in. Ubera i Ofo.

Jego wystąpienie jest jak klamra spinająca wszystko, czego mogliśmy się nauczyć przez wszystkie 15 dni. Opowiadał, jak skutecznie rozwinąć startup, a w planie bardziej ogólnym, każdą firmę, niezależnie od branży, oferowanego produktu czy usługi.

Uber, Ofo - shared mobility. Standard business rules apply

Zasad jest kilka i są względnie proste:

1. Jeśli uważasz, że masz biznesowy instynkt, to mam złą wiadomość. Nie zbudujesz na nim dużej, a przede wszystkim nowoczesnej firmy. Instynkt ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze jest nieskalowalny. Jeśli masz instynkt do ludzi, to zatrudnisz dobrego pracownika, ale nie zatrudnisz ich stu. Podobnie z partnerami biznesowymi, klientami, dostawcami i wszystkimi innymi elementami biznesu. Instynkt może być też zasilany złymi danymi lub związany z nieuświadomionymi uprzedzeniami, które wpływają na decyzje. W końcu, nigdy nie możesz być pewien, że nadal jest dobrze skalibrowanym narzędziem. Do tego zapewne rozkalibruje się w najmniej spodziewanym momencie.

2. Musisz być świadomym tego, kogo szukasz do firmy. I właśnie to, kogo szukasz powinno mieć wyższy priorytet niż to, jaki masz problem do rozwiązania. Nawet najlepszy specjalista w danej dziedzinie nie da ci takiej wartości dodanej jakiej oczekujesz, jeśli będzie wyznawał zupełnie inne wartości.

3. Jak sprawdzić czy ktoś wyznaje twoje wartości? Nie możesz oczekiwać deklaracji. To problem słabych rekrutacji. Czy lubisz ciężko pracować? Czy na naradzie powiesz głośno, że się z czymś nie zgadzasz? Czy jesteś odpowiedzialny? To nie są pytania, na które odpowiedź da ci o kimkolwiek wartościowe informacje. Jeśli jednak poszukujesz kandydata, który będzie odpowiedzialny za realizację projektu, a on/a deklaruje, że jest w stanie zmienić pracę z dnia na dzień, opowiadając wcześniej o długiej liście projektów, które prowadzi to nie jest to osoba, której szukasz. 

Dlaczego nie warto wierzyć deklaracjom - wersja filmowa.

4. Jeśli chcesz mieć skalę - w czymkolwiek, nie tylko w rekrutacji - musisz dążyć do stworzenia wystandaryzowanego procesu. Dlatego, prowadząc rozmowy o pracę, tworzymy taką samą listę pytań. Dobra lista pytań sprawi, że analiza odpowiedzi, prowadzona przez osobę, która uczestniczyła w procesie i taką, która tego nie była jego częścią, doprowadzi do tych samych wniosków.

5. Musisz wyznaczyć sobie cel, a potem zoptymalizować drogę dotarcia do niego. Nie stawiając sobie celów (najlepiej zgodnie z zasadami SMART), nie będziesz wiedział czy twoja firma się rozwija.

6. Warto jest zdobyć doświadczenie pracując u kogoś, zanim założysz własny startup. Pracując u kogoś, uczysz się za cudze pieniądze. Pracując u siebie wyłącznie za swoje.

Każdy dobry projekt - w tym Szkoła Pionierów, może być jeszcze lepszy. Dlatego zupełnie ostatnią częścią piątku była ewaluacja i podsumowanie. Nie tylko samego programu, ale również tego, jak przez ostatnie trzy tygodnie się zmieniliśmy. Nasza grupa załapała się na leżaki. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że będzie to jednocześnie szybki wdrożenie do uroków zieleni parków w Cambridge. 

Komentarze

Popularne posty