Dzień 14. Bliskie spotkanie z Venture Capital i nie tylko...

Znak graficzny nie został jeszcze zarejestrowany

Czwarty dzień w Hub Hub i czternasty Szkoły Pionierów to dwa spojrzenia na świat startupów. Pierwsze z nich perspektywa funduszy Venture Capital. Wojciech Fedorowicz i Daniel Star z TDJ Pitango Ventures przedstawili, na jakie elementy należy zwrócić uwagę prezentując swój pomysł inwestorom. Przede wszystkim, warto inwestować w dywersyfikację kompetencji w zespole. Jest to trudne, bo światem społecznym rządzi zasada homofilii - umiłowania podobieństwa. Najlepiej rozumieć będziemy się z ludźmi podobnymi do nas. Z nimi najłatwiej będzie nam zawiązywać relacje. I to właśnie w takich zespołach najchętniej będziemy chcieli rozwijać pomysły. To nie jest jednak dobre wyjście. Nieprzypadkowo dream team każdego startupu składa się właśnie z:
Generalnie kompetencje trzeba dywersyfikować zawsze. Zarówno w perspektywie indywidualnej - rozwijając różne umiejętności oraz grupowej - pozyskując specjalistów w kluczowych, z perspektywy naszego biznesu, dziedzinach. Jeśli jesteś techniczny, potrzebujesz kogoś z biznesu, kto stworzy z twojego rozwiązania produkt. Jeśli masz poczucie estetyki i wiesz, co się spodoba innym musisz znać kogoś, kto przerobi te pomysły na linijki kodu. A później kogoś, kto będzie umiał to sprzedać. No i musicie móc się spotkać między 15:00 a 17:00, co jak pokazuje powyższa grafika jest jedynym wspólnym czasem aktywności wszystkich trzech profili osobowości! A kiedy już coś z tej współpracy wyjdzie, efekt trzeba skomercjalizować. I właśnie o innowacyjnych strategiach aktywnego poszukiwania i kreowania rynków opowiadał Daniel Star.

Wojciech (po lewej) i Daniel (po prawej) z TDJ PV. Dwie prezentacje na jednym zdjęciu.

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. W małych grupach pionierzy wskazywali błędy opisane w case study. Dotyczył ono dobrze zapowiadającego się startupu, którego pomysł nigdy nie dotrwał do etapu wytworzenia funkcjonalnego rozwiązania, nie mówiąc sprzedaży. Ich celem było stworzenie firmy, która oferuje innowacyjny produkt. Co wyszło w praktyce? Patrz grafika na początku tego wpisu ^^^. Dlaczego tak się stało pokazują te notatki na flipcharcie:

Jeśli robisz startup tak, rzeczywistość szybko powie ci "Thank you!"

Druga, z zapowiadanych na początku, spojrzeń na startupy to perspektywa samych twórców szybko rozwijających się biznesów. W spotkaniu uczestniczyli założyciele/pomysłodawcy czterech ciekawych inicjatyw:

Billon, czyli kryptowaluty i block chain,
Growbots - innowacyjna platforma wspierająca sprzedaż,
Urban Legend - marka modowa - stylówka na plażę i trening,
Skriware - pomysł na druk 3D, który wychodzi daleko poza sam druk.

Billon, Growbots, Urban Legend i Skriware - unicorns in progress

Podczas indywidualnych spotkań można było zapytać o wszystko, co przyszłemu startuperowi przychodzi do głowy i pozyskać praktyczne informacje o rozwoju biznesu. Gdzie pojawia się największa trudność związana ze skalowaniem? Jak zatrudniać nowych ludzi? Skąd pozyskać kapitał początkowy i jak rozegrać kolejne rundy? Ile pracy kosztuje stworzenie firmy z milionową i większą wyceną? Spotkania były tak fantastyczne, a informacji tak dużo, że jedyny żal to fakt, że wszystkie spotkania odbywały się w tym samym czasie, a bilokacja nadal nie jest powszechną, nawet wśród pionierów, umiejętnością.

Komentarze

Popularne posty